Wydawanie wtórników praw jazdy
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz.775)
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 622 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2016 r., poz. 231 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2013 r. poz. 83)
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 24 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2016 r., poz. 702)
Wymagane dokumenty
- wniosek (
druk do pobrania)
- UWAGA: W przypadku skorzystania z wniosku załączonego do niniejszej karty usługi, ze względów technicznych może nastąpić konieczność ponownego wypełnienia złożonego wniosku, ponieważ wydruk musi być wiernym odwzorowaniem wniosku dostępnego w urzędzie. Wydruk może się różnić, w zależności od ustawień drukarki.
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami (jeżeli zmiana dotyczy daty ważności prawa jazdy),
- kserokopia prawa jazdy (jeżeli osoba nie ubiega się o wydanie wtórnika prawa jazdy z powodu utraty dokumentu),
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy,
- kolorowa fotografia o wymiarach 35 × 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
- osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm. 4);
- osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej
Opłaty
Opłaty wnosi się w samoobsługowym terminalu płatniczym tzw. WPŁATOMACIE (kartą płatniczą, kredytową, gotówką) lub na konto:
Bank PKO BP
Starostwo Powiatowe w Piasecznie
62 1020 1169 0000 8002 0107 8963
Druk prawa jazdy, opłata ewidencyjna - 100 zł
Po dokonaniu opłaty, dowód jej uiszczenia należy złożyć w Wydziale Komunikacji i Transportu. Dowód opłaty stanowi podstawę do wykonania przez pracownika zamówienia dokumentu.
Miejsce złożenia dokumentów
Starostwo Powiatowe w Piasecznie
Wydział Komunikacji i Transportu
ul. Czajewicza 2/4
tel. 22 736 48 73 (74, 77)
PRZYJĘCIA INTERESANTÓW:
poniedziałek-piątek: 7.00 - 15.50
Sprawę można załatwić także w delegaturach wydziału w Górze Kalwarii, Konstancinie-Jeziornie i Lesznowoli.
Rezerwacja wizyty w delegaturze Wydziału w Górze Kalwarii na stronie https://bezkolejki.eu/filia_gk
Rezerwacja wizyty w delegaturze Wydziału w Konstancinie-Jeziornie na stronie https://bezkolejki.eu/filia_kj
Rezerwacja wizyty w delegaturze Wydziału w Lesznowoli na stronie https://bezkolejki.eu/lesznowola
Tryb odwoławczy
Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie za pośrednictwem Starosty Piaseczyńskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Czas załatwienia sprawy
30 dni od dnia wpłynięcia wniosku o wydanie prawa jazdy.
Sposób załatwienia sprawy
Wydanie wtórnika prawa jazdy ma formę decyzji administracyjnej.
Odbiór dokumentu następuje osobiście po zwrocie poprzedniego prawa jazdy w przypadku zmiany danych.
Uwagi
- obowiązkowy formularz wniosku,
- wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy wraz załącznikami można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty,
- przy złożeniu wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy oraz przy odbiorze dokumentu konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości.